Koncerty w Wirydarzu z cyklu Sądeckie Talenty - 2012

Relacja - XVI Koncert w Wirydarzu z cyklu "Sądeckie talenty" - 22.06.2014r.


 

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy ile w naszym środowisku jest młodych, ambitnych i utalentowanych osób. Nie zastanawiamy się kto przechodzi obok nas, z kim codziennie mijamy się na ulicy. Często są to ludzie z pasją, o których jeszcze nie wszyscy słyszeli.

Dwudziestego drugiego czerwca, odbył się XVI Koncert w Wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty”.  Wydarzenie to odbyło się w przepięknym miejscu, jakim jest wirydarz klasztoru ojców jezuitów w Nowym Sączu. W czasie tego spotkania można było nie tylko podziwiać aktorskie i muzyczne talenty, ale również zachwycić się wystawionymi tam pracami plastycznymi. Koncert mieli zaszczyt prowadzić: Julia Kaczmarczyk i Jakub Bulzak. 

Koncert w Wirydarzu to cykliczne pokazy młodych talentów. Biorą w nim udział utalentowani artystycznie młodzi Sądeczanie. Prezentowane w nim dzieła są zawsze indywidualnym wyborem każdego z uczestników. Osoby biorące udział w tym wydarzeniu chcą pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego też jak nie trudno się domyśleć, są to specyficzne i dość niezwykłe osobowości. Świadczyć o tym mogą liczne sukcesy i osiągnięcia.

Anna KożuchNa samym początku spotkania, proboszcz o. Józef Polak SJ, jako gospodarz tego miejsca - tradycyjnie powitał wykonawców i licznie zgromadzoną publiczność. Koncert otworzyła ANNA KOŻUCH – zaśpiewała „Piosenkę Sądecką”, której autorem słów jest patron Fundacji dr Jerzy Masior, a muz. Aleksander Porzucek.
Anna Kożuch - obecnie jest uczennicą Gimnazjum nr 1  im. Jana Długosza w Nowym Sączu.  Od lat rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie sztuki muzycznej, recytatorskiej, aktorskiej, tanecznej i choreograficznej . Jej przygoda ze sceną zaczęła się w przedszkolu, gdzie grała główne role w przedstawieniach teatralnych.
Od Mikołaja (2005r.)  pokochała keyboard na którym 7 lat uczyła ją grać p. mgr  Joanna Kołodziejczyk, dzięki temu  wygrała dwa I miejsca i  pięć III miejsc w Powiatowym Konkursie ,,Młodych Muzyków grających na Keyboardzie” Swój talent wokalistyczny odkryła w 2007r.wstępując do dziecięcego zespołu ,,Iskierki”  działającego przy parafii  Ducha Świętego prowadzonego przez p. Bogdana Janisza .  W 2008r. zakwalifikowała się   do dziecięcego chóru ,, Sokoliki’ działającego przy Małopolskim Centrum Kultury Sokół pod batutą p. mgr Agaty Łopalewskiej.  Od 2009r.  poszerza swoje umiejętności wokalistyczne jako solistka Miejskiego Ośrodka Kultury  prowadzona przez p. mgr Irenę Górowską. Od 2011r. pobiera nauki wokalistyczne pod pilnym okiem pani Barbary i Aleksandra Porzucek.

Klaudia KunzGłównym celem tego przedsięwzięcia i jednocześnie jednym z celów  statutowych fundacji jest poznawanie, wspieranie i promowanie młodych artystów. Jedną z takich osób jest KLAUDIA KUNZ. Uczennica klasy III Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Klaudia prężnie rozwija swoje talenty artystyczne, głównie wokalno-plastyczne. Uczestniczy w zajęciach plastycznych w pracowni grafiki Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu prowadzonych przez Agatę Rolkę. Talenty plastyczne i wokalne Klaudii znajdują odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach jakie otrzymuje na różnych konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Wielkie brawa należą się Klaudii za stworzenie pięknej scenografii do koncertu.
 
Grupa ETIUDAKolejnym talentem, a raczej talentami jakie mogliśmy zobaczyć w trakcie koncertu była grupa ze STUDIA TAŃCA ARTYSTYCZNEGO ETIUDA, która powstało w 2010 r. w celu upowszechniania tańca klasycznego. Zajęcia prowadzone są przez Patrycję Machetę oraz jej asystentkę Edytę Warzechę. Na scenie zaprezentowali taniec „Lalki” do muzyki Leo Delibesa z baletu „Coppelia”. Był to obrazek baletowy przedstawiający sklep z pięknymi lalkami, do którego przychodzi chłopiec z zamiarem kupna jednej dla swojej siostry z okazji jej urodzin. Nagle zauważa, że lalki ożywają... W rolę chłopca wcielił się Krzysztof Serafin, solo zatańczyła Aleksandra Walczak, a wraz z nimi: Natalia Brzezina, Katarzyna Poręba, Julia Serafin i Zofia Wituszyńska. Grupa ma już na swoim koncie liczne osiągnięcia w tej dziedzinie, chociażby III Nagrodę na XIX Sądeckiej Wiośnie Artystycznej.

Patrycja JanikNastępną osobą była PATRYCJA JANIK. Pogodna i żywiołowa pierwszoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Nowym Sączu. Co ciekawe, swoją „karierę naukową” rozpoczęła w wieku 2 lat w międzynarodowym przedszkolu w... Szanghaju. Tam, mieszkając w sąsiedztwie ZOO i będąc jego częstym gościem, zakochała się w zwierzętach (obecnie marzy o labradorze). Uwielbia także sport, szczególnie pływanie. Przygodę ze śpiewem rozpoczęła około 2 lata temu w przedszkolu muzycznym, od tego czasu uczy się śpiewu regularnie, a o jej poziomie artystycznym świadczą osiągnięcia w konkursach, np. II miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Młodych Talentów, Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej czy na Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Młodzi i weseli” w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Patrycja wykonała „Domową piosenkę (Każdy ma jakiegoś bzika)” – sł. Ewa Chotomska, muz. Krzysztof Marzec oraz „Solilandię” – sł. Beata Kołodziej, muz. Joachim Mencel.

Sara KociołekSARA KOCIOŁEK to kolejna uczestniczka koncertu. Uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Chełmcu, a oprócz tego flecistka kształcąca się w Państwowej Szkole Muzycznej u Katarzyny Kierzkowskiej oraz uczestniczka zajęć plastycznych u Agaty Rolki oraz wokalnych u Agnieszki Ćwikły w Pałacu Młodzieży. Jest również solistką w zespole „Promyczki Dobra”. Interesuje się poezją, muzyką i plastyką. Na zajęciach plastycznych pracuje w różnorodnych technikach, w grafice, malarstwie i lubi w nich eksperymentować. Długa lista osiągnięć Sary na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym dowodzi o jej wszechstronnych uzdolnieniach. Należy tu wspomnieć o nagrodach np. w Ogólnopolskim Festiwalu Majki Jeżowskiej Rytm i Melodia, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej Skowroneczek, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Morskiej, nagrodach w Wojewódzkich Konkursach Recytatorskich, wystawach, festiwalach i konkursach plastycznych (np. Ogólnopolskie Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży „Drukarnia wyobraźni”) i wielu, wielu innych. Oprócz prac plastycznych Sara zaprezentowała: „Marzenia się spełniają „– Majka Jeżowska, aranż. Michał Ziomek, „Reggae Pasikonika” – sł. Zbigniew Książek, muz. Majka Jeżowska, aranż. Michał Ziomek.

Daniel RosiekNastępnym uczestnikiem był DANIEL ROSIEK, który jest uczniem VI klasy Szkoły Podstawowej w Krosnej oraz 4 klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie w klasie klarnetu u p. mgr Krzysztofa Pucha. Jego pasją jest sport (siatkówka) i matematyka, ale pomimo wielu osiągnięć w konkursach matematycznych na różnym szczeblu, jego najmocniejszą i najbardziej ukochaną stroną pozostaje muzyka. W ciągu czterech lat nauki zdobył 8 nagród w ogólnopolskich konkursach muzycznych, a to nie lada wyczyn. W skład tego dorobku wchodzą: II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Płońsku, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie, Śląskim Konkursie INSTRUMENTY DĘTE „Drewno dla najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym we Wrocławiu i nagrody w kilku innych imponujących konkursach i festiwalach. Program, który wykonał, to: Darius Milhaud – Petit concert, Wolfgang Amadeusz Mozart – Rondo allegretto, Witold Lutosławski – Preludia taneczne cz.I. (akomp. Edyta Lachor-Mitkowska).

Ewelina BoczarskaEWELINA BOCZARSKA to również młody talent naszego regionu. Uczy się w pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu. Jest też uczennicą klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowym Sączu. Uwielbia książki, sport, zwłaszcza pływanie, fitness, narty oraz taniec. Śpiewa też w zespole „Promyczki Dobra”. Pomimo młodego wieku zdobyła już dwukrotnie pierwsze miejsca w Konkursie Piosenki Dziecięcej „Tralalalaliada” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, wyróżnienie na Festiwalu „Skowroneczek”, I miejsce w Międzyszkolnym Festiwalu Młodych Talentów uczniów klas I-III oraz I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim. Jej występ to: Dorota Gellner – Czekoladki dla sąsiadki, Miniatura szkolna – sł. i muz. Ewa Krysian, Karateczka – sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Jarosław Piątkowski.

Justyna SokulskaKolejną osobą była JUSTYNA SOKULSKA. Chodzi do 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Sączu. Jest pasjonatką malowania, tańca i recytacji, obecnie uczy się również gry na gitarze. Listę osiągnięć Justyny otwiera wyróżnienie w 43. Międzynarodowym Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w Chinach. W wakacje została wydrukowana „Kolorowanka dla Krysi i Janka” z rysunkiem Justyny. Poza tym zdobyła nagrody i wyróżnienia m.in. w Wojewódzkim Przeglądzie Działań Artystycznych „W krainie Mary Poppins”, Przeglądzie Plastycznym „Anioł”, Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moja przygoda w muzeum”, Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej, w Konkursie Plastycznym „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, a także dwukrotnie otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” i zdobyła II miejsce w Konkursie Matematycznym „Szalone liczby”. Oprócz prac plastycznych Justyna zaprezentowała bajkę Ignacego Krasickiego „Przyjaciele”.

Alicja PietrzakMłodą, zdolną artystką była również ALICJA PIETRZAK, która rozpoczęła karierę konkursową w wieku 5 lat, kiedy dostała własne skrzypce i zamarzyła o śpiewaniu, startując w Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej Rytm i Melodia. Pomimo tremy i niesprzyjających okoliczności Ala zapoczątkowała pasmo sukcesów II miejscem w Konkursie Piosenki Dziecięcej Tralalalaliada w Nowym Sączu. W zerówce zaczęła brać udział w zajęciach baletowych w Pałacu Młodzieży pod okiem mgr Urszuli Baziak, a z początkiem podstawówki, w tym samym miejscu, zapisała się do studia piosenki Doroty Szymbary. Od 2008 r. próbuje gry na gitarze pod okiem swojego taty – obecnie gra zarówno na gitarze akustycznej, jak i elektrycznej. Od 2010 r. pobiera lekcje kształcenia głosu u dr Renaty Jonakowskiej- Olszowskiej, a od trzech lat śpiewa w zespole Young Voice działającym w Miejskim Ośrodku Kultury pod okiem mgr Ireny Górowskiej. Najistotniejsze osiągnięcia: II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolędowym w Szczawie, II miejsce w regionalnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Szymbarku oraz wyróżnienie w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Tarnowie. W wirydarzu zaspiewała: Kochaj czworonogi – sł. J. Bielunas, muz. Majka Jeżowska i Modlitwa Esmeraldy – sł. ang. Steven Schwarts, sł. pol. Antoni Marianowicz, muz. Alan Menken.

Maciej HejmejDrugim i zarazem ostatnim chłopcem jaki zaprezentował się przed publicznością był MACIEJ HEJMEJ. Uczęszcza on do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu do klasy humanistycznej z rozszerzonym językiem angielskim oraz do czwartej klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Od kilku lat z powodzeniem bierze udział w konkursach i przeglądach instrumentalistów, gdzie zdobył m. in. I miejsce w Konkursie Młodych Muzyków – Instrumentalistów w Starym Sączu, wyróżnienie II stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów oraz udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Maciej wykonał: Niccolo Paganini – Kaprys 17 oraz Henryk Wieniawski – Kaprys 4 (Le staccato).

Agata KmiecikOstatnią uczestniczką była AGATA KMIECIK, tegoroczna absolwentka klasy dziennikarskiej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Jest miłośniczka teatru i szeroko pojętego pisarstwa. Zasłynęła na tegorocznym 59. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii wywiedzione ze słowa, kolażem tekstów tak szczególnie bliskiego nam Jerzego Masiora, patrona Fundacji. Tym sposobem otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym. Agata zdobywała nagrody w konkursach recytatorskich, artystycznych oraz w konkursach projektów naukowych. Prężnie działała w samorządzie klasowym i szkolnym, w akcjach charytatywnych i wolontariatach. Kolaż tekstów, jaki przedstawiła, zawierał fragmenty wierszy Jerzego Masiora: „Jesienna podróż”, „Ach, zatrzymać”, „Gdzie”, „Sentymentalna podróż” oraz „Obrazy z tamtych lat”. Agatę przygotowywała Agnieszka Ćwikła z Pałacu Młodzieży.

Po zakończonej prezentacji wszystkich artystów odbył się panel dyskusyjny, gdzie można było porozmawiać z każdym z wykonawców na temat ich pasji, zainteresowań oraz osiągnięć. Na zakończenie, wszystkie prezentujące się osoby wraz z prezesem Fundacji- Józefem Kaczmarczykiem zostały poproszone na scenę. Młodzi artyści otrzymali nie tylko kwiaty, ale także okolicznościowe pamiątki i drobne upominki od sponsorów.

Dotychczasowe koncerty w Wirydarzu zawsze zaliczano do udanych. Myślę, że ta dobra passa już za każdym razem będzie towarzyszyć temu niesamowitemu wydarzeniu.  Jest to bowiem czas odkrywania pasji, talentów i charyzmy młodego człowieka. Są to chwilę, w których zawsze widzimy  uśmiech, radość oraz chęć do życia. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko mile spędzić czas, ale także wiele się nauczyć. Emocje jakie dostarczają nam koncerty i rozmowa po nich, mogą przyczynić się do odkrycia nowej pasji i drogi, którą może obrać młody człowiek i nie tylko. Dlatego też, zachęcamy Was do wzięcia udziału w tego typu spotkaniach. Uczestnicząc w naszych koncertach możemy przekazywać innym dobrą energię płynącą od każdego uczestnika oraz czerpać z tego jak najwięcej. Myślę, że po każdym tego typu wydarzeniu nigdy nie będziemy tacy sami. Bez wątpienia warto brać udział w takich koncertach, gdyż za ich pomocą wzbogacamy swoje człowieczeństwo, wspieramy młodych artystów i pokazujemy, że sztuka nie jest nam wcale obca. Dlatego, już dzisiaj chcemy zaprosić Państwa na kolejny koncert w Wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty”, który odbędzie się 10 sierpnia br. Serdecznie zapraszamy!

Na koniec możemy przytoczyć słowa G.B Shawa: „Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość? A co ważniejsze w rowerze przednie czy tylnie koło?”

(AK)

Galeria zdjęć dostępna dzięki uprzejmości p. Boczarskiego:
przejdź do zdjęć

Galeria zdjęć dzięki uprzejmości oo. J. Polaka SJ

Wideoklipy:

Agata Kmiecik - cz.1 i cz.2

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Alicja Pietrzak

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Ania Kożuch

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Daniel Rosiek

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

ETIUDA - balet

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Ewelina Boczarska

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Maciej Hejmej

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Sara Kociołek

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Patrycja Janik

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

~Przywitanie o. Józefa Polaka

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

~Przywitanie

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash